Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 2 February to 6:00 AM on 3 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 3 February 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 2 February to 6:00 AM on 3 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
As of the morning of 3 February 2026, an additional 4,945 displaced persons returned to their homes. As of now, approximately 550,000 people, equivalent to about 84 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have reintegrated into their communities. Therefore, there are 104,099 displaced persons remaining in displacement camps.