Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 27 January to 6:00 AM on 28 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 28 January 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 27 January to 6:00 AM on 28 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
Approximately 530,000 people, equivalent to about 83 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have returned to their homes. As a result, there are 112,164 displaced persons remaining in displacement camps.