Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 29 January to 6:00 AM on 30 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 30 January 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 29 January to 6:00 AM on 30 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
As of now, approximately 530,000 people, equivalent to about 83 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have returned to their homes. There are 112,277 displaced persons, including 58,855 women and 36,759 children, remaining in displacement camps.