Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 3 February to 6:00 AM on 4 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 4 February 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 3 February to 6:00 AM on 4 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
As of the morning of 4 February, an additional 6,221 displaced persons returned to their homes. As of now, approximately 85 percent of more than 640,000 displaced persons have reintegrated into their communities.