Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 6 February to 6:00 AM on 7 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 7 February 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 6 February to 6:00 AM on 7 February 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
An additional 2,776 displaced persons returned to their homes. As of now, approximately 560,000 people, equivalent to about 86 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have reintegrated into their communities.