Statement by Cambodian Alliance of Trade Union (CATU) in respond to the statement of the employers’ association (TAFTAC) and maintain the position of supporting the report issued by CENTRAL, CATU and CCAWDU
On 25 June 2024, the Cambodian Alliance of Trade Union (CATU) issued a statement in respond to the statement of the employers’ association (TAFTAC) and maintained the position of supporting the report issued by CENTRAL, CATU and CCAWDU on their official social media site.
According to the statement, CATU has dismissed the statement of the Textile, Apparel, Footwear, and Travel Goods Association in Cambodia (TAFTAC) on CENTRAL report and the statement of the Clean Clothes Campaign report.