Trade/Human Rights: Commission decides to partially withdraw Cambodia’s preferential access to the EU market
On 12 February 2020, The European Commission in Brussels has decided to withdraw part of the tariff preferences granted to Cambodia under the European Union’s Everything But Arms’ (EBA) trade scheme due to the serious and systematic violations of the human rights principles enshrined in the International Covenant on Civil and Political Rights.
The withdrawal of tariff preferences – and their replacement with the EU’s standard tariffs (most favoured nation MFN) – will affect selected garment and footwear products, and all travel goods and sugar. The withdrawal amounts to around one-fifth or €1 billion of Cambodia’s yearly exports to the EU. Unless the European Parliament and the Council object, this will take effect on 12 August 2020.