A statement on the Cambodia-Thailand talks regarding the armed clashes between the two countries’ armies
On 29 May 2025, Ministry of National Defense issued a statement on the Cambodia-Thailand talks regarding the armed clashes between the two countries’ armies.
Following the armed clashes between the Cambodian and Thai armies, the Commander of the Royal Cambodian Army and the Commander of the Royal Thai Army held talks at the Cambodia-Thailand Border Liaison Office at the Chong Cham-Osmach border crossing, with four results.