Announcement on the coordination of bilateral trade promotion between the Royal Government of the Kingdom of Cambodia and the Government of the Socialist Republic of Vietnam
On 3 June 2025, Ministry of Commerce issued an announcement on the coordination of bilateral trade promotion between the Royal Government of the Kingdom of Cambodia and the Government of the Socialist Republic of Vietnam.
The Royal Government of the Kingdom of Cambodia and the Government of the Socialist Republic of Vietnam signed on 28 April 2025, in which the Kingdom of Cambodia receives zero percent (0%) tariff preferences for goods originating in Cambodia on 28 tariff lines.