Announcement on the preparation of the National High School Exams, which decided to postpone the examination, which was scheduled to be held on 18-19 August 2025, to 28-29 August 2025
On 31 July 2025, Ministry of Education, Youth and Sport issued an announcement on the preparation of the National High School Exams, which decided to postpone the examination, which was scheduled to be held on 18-19 August 2025, to 28-29 August 2025.
To ensure that the National High School Exams process can be conducted smoothly and that candidates, administrators at all levels and stakeholders are safe, the ministry plans to prepare a number of rules as stated in this notice.