His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will co-chair the 11th Mekong-Ganga Foreign Ministers’ Meeting
On 19 July 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation-Cambodia issued a press release on His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will co-chair the 11th Mekong-Ganga Foreign Ministers’ Meeting (11th MGC FMM) which will be held on 21 July 2021 via video conference.
The MGC Foreign Ministers will review the progress of the cooperation since the 10th MGC FMM and chart out the future direction, aiming at further strengthening and expanding the Mekong-Ganga Cooperation in the context of the COVID-19 pandemic. The virtual 11th MGC also represents another achievement under the MGC in the past 21 years in realizing economic growth and social development in the Mekong sub-region and India.