His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will lead a delegation to pay an official visit to the Republic of Korea (ROK)
On 02 September 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will lead a delegation to pay an official visit to the Republic of Korea (ROK), on 06-08 September 2021.
The meeting will review the progress made thus far in the Mekong-ROK cooperation, the mechanism set out in the Plan of Action (2021-2025), private sector engagement, and the future direction of the mechanism. The Mekong-ROK Foreign Ministers will also share views on regional and global issues, including joint commitment to address global public health threats posed by COVID-19.