Japan to offer grant in support of cadastral surveying and land registration
On 24 October 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued an announcement Japan to offer grants in support of cadastral surveying and land registration on their official website.
His Excellency Sok Chenda Sophea, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency UENO Atsushi, Ambassador of Japan to the Kingdom of Cambodia, will co-sign on 26 October 2023 an exchange of notes and accompanying documents on the extension of Japanese grant aid for JPY 1.338 million (USD 9.7 million) for the implementation of the project for the Establishment of a Nationwide Continuously Operating Reference Station Network.