On 27 March 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has posted the Joint press statement on the meeting between His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency Nasser BOURITA, Minister of Foreign Affairs, African Cooperation and Moroccan Expatriates of the Kingdom of Morocco on their official website.
According to the press, the two ministers had fruitful exchanges and expressed confidence that this meeting would give new impetus to the cooperation between the two countries through the exploration of new areas and the launching of new initiatives.