Joint statement on National Assembly and the Senate supporting the Royal Government of Cambodia’s actions on the border issue with the Kingdom of Thailand following the armed attack in Mom Bei areas of Cambodian territory
On 2 June 2025, National Assembly and the Senate issued a joint statement on National Assembly and the Senate supporting the Royal Government of Cambodia’s actions on the border issue with the Kingdom of Thailand following the armed attack in the Mom Bei areas of Cambodian territory.
The Assembly condemned the illegal attack by the Thai army on the Cambodian army on the morning of May 28. This attack is a serious violation of the sovereignty and territorial integrity of the Kingdom of Cambodia.