His Excellency Chhieng Yanara, Minister Attached to the Prime Minister and Secretary General of the Cambodian Rehabilitation and Development Board of the Council for the Development of Cambodia (CRDB/CDC) held a courtesy call with His Excellency Christian Berger, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Kingdom of Cambodia via video conference
On 19 October 2021, the Council for the Development of Cambodia issued a press release on His Excellency Chhieng Yanara, Minister Attached to the Prime Minister and Secretary General of the Cambodian Rehabilitation and Development Board of the Council for the Development of Cambodia (CRDB/CDC) held a courtesy call with His Excellency Christian Berger, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Kingdom of Cambodia via video conference.
The main purpose of this courtesy were to introduce the newly appointed Head and Deputy Head of Development Cooperation of the German Embassy, discuss the priorities of bilateral development cooperation as well as exchange views on related aspects.