Notice on the innovate Cambodia accelerate program
On 25 September 2025, the Ministry of Post and Telecommunications issued a notice to the public and digital startup community regarding the organization of the “Innovate Cambodia Accelerator Program Batch 1.”
This program is scheduled to commence in October 2025 and is being organized in collaboration with Plug and Play Cambodia and the AUPP Technology Center (ATC). The program aims to promote and provide digital startups with key opportunities, including business acceleration training, digital product development, expansion into regional markets, and access to both domestic and foreign investments.
Therefore, interested digital startups can register to apply for participation starting from the date of this notice until 3 October 2025.