Notice on the organization of the digital government forum 2025
On 29 September 2025, the Ministry of Post and Telecommunications announced that it will host the “Digital Government Forum 2025 and Related National and International Events.” The event will take place from 5 to 7 December 2025 at the Koh Pich Convention and Exhibition Centre, under the theme “Accelerating the Digital Future: Governance, Growth, and Global Partnership.” The forum aims to:
- Showcase the progress of digital governance in Cambodia.
- Strengthen Cambodia’s digital competitiveness within the ASEAN region.
- Foster cooperation and partnerships.
- Highlight digital innovations from both the government and private sectors.
The Ministry invites digital technology companies, telecommunications operators, and digital startups to participate in the accompanying Digital Technology Exhibition, providing an excellent opportunity to present their latest platforms, solutions, and cutting-edge technologies.
The Ministry also encourages the general public to attend and explore Cambodia’s best practices and advancements in digital technology development.