Notification on the provision of a temporary Bac II certificate, exam session: 05 December 2022
On 02 February 2023, the Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS) and the Ministry of Post and Telecommunications (MPTC) issued a notification on the provision of a temporary Bac II certificate for the exam session on 05 December 2022 with the QR Code standard which is verifiable on the Government Document Verifier (verify.gov.kh).
Students can request the temporary certificate by going to the Telegram Channel called “Temporary Bac II Certificate Bot Exam Session: 5 December 2022” and filling in some necessary information.