On 01 September 2021, the Ministry of Economy and Finance issued a press release on the official launch of the Business Registration System on Information Technology Platform Phase 2 collaborated with many ministries and departments. It was officially launched on September 01, 2021 at 9am, presiding over by His Excellency Dr. Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Finance.
Business Registration System on Information Technology Platform Phase 1 was officially launched on June 15, 2020 with the aim of easing the business registration process through times and fees reduction, and shifting to online, packaged registration procedure.