On 07 September 2022, Cambodia Indigenous Peoples Alliance (CIPA) issued a notice on press conference on amending the Protected Area Law and Forest Law affecting indigenous communities.
Cambodia Indigenous Peoples Alliance (CIPA) will hold a press conference on the results of the amendment of the protected area law and the forest law affecting indigenous communities in Cambodia on 08 September 2022, starting from 2:00 – 5:00 pm. The press conference will also be live-streamed and hosted live on-site.