On 7 November 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia and China committed to advancing diamond cooperation and celebrating 2024 as the year of people-to-people exchange on their official website.
According to the press, His Excellency SOK Chenda Sophea, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, received a courtesy call from His Excellency LOU Qinjian, Member of the Standing Committee of China’s National People’s Congress and Chairman of its Foreign Affairs Committee.