Press release: Cambodia and India to deepen cordial relations and cooperation
On 27 October 2023, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Cambodia and India to deepen cordial relations and cooperation on their official website.
According to the press, the two sides expressed satisfaction with the growing cordial relations of traditional friendship and close cooperation between the two countries over the years. They express their joint commitment to further advancing wide-ranging areas of mutual cooperation including politics, trade, culture, defense, tourism and people-to-people connectivity.