Press release: Cambodia and Japan signed an exchange of notes on the Japanese Yen Loan for two projects
On 8 October 2025, H.E. Mr. UENO Atsushi, Ambassador of Japan, and H.E. Mr. Prak Sokhonn, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, signed the Exchange of Notes for the ODA Yen Loan for the “Nirodh Water Supply Expansion Project, the first tranche” and the “Project for the Phnom Penh City Transmission and Distribution System Expansion Phase 3, the first tranche.”
The continued financial assistance underscores Japan’s steadfast commitment to advancing Cambodia’s socio-economic development and further strengthens the comprehensive strategic partnership between the two nations.