Press release: Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn meets with Hon. Michael George DeSombre, United States Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs
On 10 January 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn’s meeting with Hon. Michael George DeSombre, United States Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs.
His Excellency the Deputy Prime Minister emphasized that Cambodia highly values the United States’ continued commitment to encouraging the full implementation of the ceasefire, as outlined in the Joint Statement of the Third Special Meeting of the Cambodia-Thailand General Border Committee signed on 27 December 2025.