Press release: Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn to attend ASEAN Foreign Ministers’ Retreat and related meeting in the Philippines
On 26 January 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding the Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn to attend ASEAN Foreign Ministers’ Retreat and related meeting in the Philippines.
Held under the theme “Navigating Our Future, Together”, the Retreat will review the progress made since the 47h ASEAN Summit and related summits held in Malaysia, and deliberate on the priorities and key deliverables under the Philippines ASEAN Chairmanship for 2026, with the aim of achieving the ASEAN Community 2045.