Press release: His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn to attend trilateral meeting on the current situation between Cambodia and Thailand in Yunnan province, the People’s Republic of China.
On 27 December 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn to attend a trilateral meeting on the current situation between Cambodia and Thailand in Yunnan province, the People’s Republic of China.
The meeting aims to facilitate candid and constructive exchanges on the current situation between Cambodia and Thailand, with a view to fostering mutual confidence, promoting de-escalation, and restoring peace, security and stability along the Cambodia-Thailand border areas.