Press Release of the NEC Spokesperson on the selection process for the composition of the 25 Election Committee in the capital and provinces
On 30 January 2022, National Election Committee has published a press release of the NEC Spokesperson on the selection process for the composition of the 25 Election Committee in the capital and provinces. The press release stated that NEC has successfully selected 7 members to join each Election Committee in the capital and provinces. The selection process is through MCQ test and interview on general knowledge related to the election.