Press release on Cambodia and Japan sign exchange of notes on Japanese grant aid
On 3 July 2025, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia and Japan sign exchange of notes on Japanese grant aid.
Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Cambodia signed the exchange of notes and accompanying documents on the extension of the Japanese Government’s Grant Aid of JPY 442,000,000 (Approximately USD 2,497,000) for the implementation of the project for human resource development scholarship.