Press release on outcomes of the ASEAN Foreign Ministers’ Interface with the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights Representatives and Meeting of the Southeast Asia Nuclear-Weapon-Free Zone Commission
On 9 July 2025, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on outcomes of the ASEAN Foreign Ministers’ Interface with the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights Representatives and Meeting of the Southeast Asia Nuclear-Weapon-Free Zone Commission.
The interface took note of the 2025 Annual Report of the AICHR and approved AICHR’s priority programmes/activities 2026.