Press release on outcomes of the meeting between Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and H.E. KIM Chang Yong, Ambassador of the Republic of Korea to the Kingdom of Cambodia
On 17 March 2026, Royal Government of Cambodia issued a press release on the outcomes of the meeting between Prime Minister Hun Manet and H.E. KIM Chang Yong, Ambassador of the Republic of Korea to the Kingdom of Cambodia.
During the meeting, both sides discussed bilateral relations and cooperation between Cambodia and the Republic of Korea. The Cambodian side expressed appreciation for the continued support and partnership of the Republic of Korea in contributing to Cambodia’s socio-economic development and strengthening cooperation in related sectors.