On 06 July 2017, in order to solve the current chaotic situation, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Royal Government’s measures in dealing with current situation of the Cambodian workers:
- Calling Cambodian workers to remain calm, while the Thai government announced the suspension of it’s executive decree during a 180-day grace period.
- The Cambodian Embassy in Bangkok and the Cambodian Consulate-General in Sakeo are to fully and closely cooperate with the authorities at all levels of the Cambodian provinces bordering with Thailand.
- Minister of Labor and Vocational Training is leading a delegation to discuss with the Thai authorities with the hope to find a favorable settlement for our workers.
- The top leader of the RGC is intervening with the Thai government in order to find a suitable solution to this situation.