Press release on Samdech Thipadei Prime Minister Hun Manet calls on H.E. Wang Huning, Chairman of the Chinese People’s Political Consultative Conference on the sidelines the SCO Plus Summit
On 31 August 2025, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Samdech Thipadei Prime Minister Hun Manet calls on H.E. Wang Huning, Chairman of the Chinese People’s Political Consultative Conference on the sidelines the SCO Plus Summit.
Samdech Thipadei Prime Minister expressed deep gratitude to the Chinese government and people for their cordial welcome and generous hospitality extended to the Cambodian delegation.