Press release on the network of illegal organizations using the name “Mother Nature”
On 24 May 2023, the Ministry of Environment issued a press release on the network of illegal organizations using the name Mother Nature.
The Ministry of Environment has noted that a network of illegal organizations using the name “Mother Nature” led by Hispanic Alejandro Gonzalez Davidson does not qualify as an NGO. This group is not registered as an association or non-governmental organization as defined by the Law on Associations and Non-Governmental Organizations. All activities committed by this party and group are against the interests of Cambodian society and contrary to the provisions of the Civil Code, the Criminal Code and the Law on Associations and Non-Governmental Organizations. Therefore, those who participate in activities with this group must be held accountable before the law.