Press release on the official launch of the “Digital Skill Development Program” and signing ceremony of the MoU on the understanding on cooperation, operational awareness and promotion of Digital Skills Development
On 2 October 2023, the Ministry of Posts and Telecommunications issued a press release on the official launch of the “Digital Skills Development Program” and the signing ceremony of the Memorandum of Understanding on cooperation on raising awareness and promoting digital skills development between Ministries and six partners Higher Education Institutions, including the Cambodia Academy of Digital Technology (CADT), Royal University of Phnom Penh (RUPP), University of Management, Institute of Technology of Cambodia (ITC), American University of Phnom Penh (AUPP), and Paragon International University (PIU), also representatives from the private sector and the press, with a total of about 300 people.