Press release on the official visit of Japanese Foreign Minister KAMIKAWA to Cambodia from 5 to 6 July 2024
On 6 July 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding the official visit of Japanese Foreign Minister KAMIKAWA to Cambodia from 5 to 6 July 2024 on their official website.
According to the press, His Excellency SOK Chenda Sophea,and Her Excellency KAMIKAWA shared the view that the friendly relations between Cambodia and Japan had become stronger and warmer, and exchanged view on how to further enhance the Comprehensive Strategic Partnership between Cambodia and Japan.