Press release on the outcomes of the 27th ASEAN-China Summit, the 25th ASEAN-Republic of Korea Summit, the 27th ASEAN-Japan Summit, the 4th ASEAN-Australia Summit, the 21st ASEAN-India Summit, the ASEAN-Canada Special Summit and the 27th ASEAN Plus Three Summit
On 10 October 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the 27th ASEAN-China Summit, the 25th ASEAN-Republic of Korea Summit, the 27th ASEAN-Japan Summit, the 4th ASEAN-Australia Summit, the 21st ASEAN-India Summit, the ASEAN-Canada Special Summit and the 27th ASEAN Plus Three Summit on their official website.
According to the press, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet attended the 27th ASEAN-China Summit, the 25th ASEAN-Republic of Korea Summit to commemorate the 35th anniversary of dialogue relations, the 27th ASEAN-Japan Summit, the 4th ASEAN-Australia Summit, the 21st ASEAN-India Summit, the ASEAN-Canada Special Summit and the 27th ASEAN Plus Three Summi in Vientiane on 10 October 2024.