On 22 August 2023, the General Secretariat of the National Assembly issued a press release on the result of the first session of the 7th legislature under the high presidency of Samdech Akka Moha Ponhea Chakrei Heng Smarin, Senator of the National Assembly, and 123 lawmakers. The agenda of this National Assembly session is a package election to elect the President, the Vice-President of the National Assembly, the Chairman of the Vice-Chairmen of all the specialized committees of the National Assembly, and give confidence to the Royal Government. In accordance with the supplementary constitution, to ensure the normal functioning of the national institutions, the National Assembly voted in favor of the package, with 123 affirmative votes from all members.
Samdech Akka Moha Ponhea Chakrei Heng Smarin, Senator of the National Assembly, announced that the composition of the Chairman, Vice-President of the National Assembly, Chairman of the Vice-Chairman of all specialized committees of the National Assembly, as well as the Prime Minister and all members of the Royal Government of the Kingdom of Cambodia for the 7th legislature of the National Assembly elected by the National Assembly.