Press release on the results of the visit of a high-ranking delegation from the Ministry of Interior to attend the 80th anniversary of the Vietnam People’s Police Force Day
On 18 August 2025, Ministry of Interior issued a press release on the results of the visit of a high-ranking delegation from the Ministry of Interior to attend the 80th anniversary of the Vietnam People’s Police Force Day.
H.E. Aphisanthi Dr. Sar Sokha, Deputy Prime Minister and Minister of Interior, led a high-ranking delegation from the Ministry of Interior to attend the 80th anniversary of the Vietnam People’s Police Force Day held in Hanoi, the capital of the Socialist Republic of Vietnam. The event was also attended by leaders and delegates from the Ministries of Interior, Ministries of Public Security, and law enforcement agencies from 16 countries in the ASEAN region and beyond.