Press release: Prime Minister of the Kingdom of Cambodia sent a letter to the President of the French Republic
On 4 February 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the Prime Minister of the Kingdom of Cambodia sending a letter to the President of the French Republic.
Samdech Moha Borvor Thipadei HUN Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, sent a letter to His Excellency Emmanuel Macron, President of the French Republic, in response to France’s indication of its readiness to provide relevant historical and technical documents related to the international boundary between Cambodia and Thailand.