Press statement of the Permanent Mission of the Kingdom of Cambodia to the UN office at Geneva in response to Professor Rhona Smith, Special Rapporteur
On 08 September 2020, the Permanent Mission of the Kingdom of Cambodia issued a press statement to the UN Office at Geneva in response to Professor Rhona Smith, Special Rapporteur on the situation of human rights in Cambodia, as to the nature of the kingdom’s application of relevant laws seeking to shield law-abiding citizens and to guarantee peace, social order and public health for everyone.