Readout on courtesy call by His Excellency Flavio Bonetti, newly appointed UNESCO Representative to Cambodia, on His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn
On 21 January 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a readout on the readout on courtesy call by His Excellency Flavio Bonetti, newly appointed UNESCO Representative to Cambodia, on His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn.
The Deputy Prime Minister highlighted UNESCO’s technical assistance in safeguarding the Preah Vihear Temple, a World Heritage site affected during the recent Cambodia-Thailand border conflict.