Statement of permanent mission of the Kingdom of Cambodia to the UN office and Geneva in general debate on agenda item 10 on the technical cooperation “right to reply to the delegation of Finland”
On 23 March 2021, the Permanent Mission of the Kingdom of Cambodia to the UN office and Geneva issued a statement in the general debate on agenda item 10 on the technical cooperation “right to reply to the delegation of Finland”. Cambodia ambassador and the permanent representative exercised the right of reply to the statement of Finland delegation criticized Cambodia for enacting a law to protect people’s lives from COVID-19, losing of individual freedoms, citing that Finland has lately invoked national lockdown, restricting the people’s fundamental freedoms.