Statement of spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on the current development concerning Taiwan issue
On 31 December 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a statement of spokesperson on the current development concerning Taiwan issue.
Cambodia resolutely adheres to the One-China Policy and recognizes that the Government of the People’s Republic of China is the sole lawful government representing the whole of China, and that Taiwan is an inalienable part of China’s territory.