Statement of spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on the use of drone in the recent Cambodia-Thailand conflict
On 30 December 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a statement of spokesperson on the use of drone in the recent Cambodia-Thailand conflict.
During an interview with His Excellency Prime Minister regarding the use of drone in the recent Cambodia-Thailand conflict, his statement has been taken out of context, resulting in a misleading account of his statement, and several media inquiries for clarification.