Statement on the deep concern of the recent statement made by Acting Prime Minister of Thailand regarding the preparation of Thai domestic legal actions against Cambodian leaders
On 19 August 2025, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a statement on the deep concern of the recent statement made by Acting Prime Minister of Thailand regarding the preparation of Thai domestic legal actions against Cambodian leaders.
Such legal action of Thailand against Cambodian leaders, not only violates the sovereignty and integrity of the Kingdom of Cambodia, the principles of sovereign equality and mutual respect enshrined in the Charter of the United Nations, but also severely damages Cambodia-Thailand relations.