USAID One window for citizen project launches civic tech tools connecting citizens to information on one window services
Today, USAID launched telephone and social media tools that will provide Cambodian citizens clear, transparent information on public services available to them through the Royal Cambodian Government’s One Window Service Offices (OWSO). The tools were developed by the USAID funded One Window for Citizens (OW4C) project – a three-year project (October 2019-September 2022) that uses technology to empower citizens with access to information and to ensure accountability for OWSO services.