The prime minister has selected 14 senior officials – all members of the ruling party – to probe the cold-case murders of three union leaders, including Free Trade Union (FTU) president Chea Vichea, though scepticism remains about the timing and motivation behind the new investigation.
According to the letter signed by the premier on September 15, the special inter-ministerial commission – first announced in June – will be led by Interior Ministry Secretary of State Em Sam An, a high-ranking official and member of the Cambodian People’s Party Central Committee who has previously stood in for Sar Kheng as Interior Minister. …