ODC presents at the Kampong Cham BarCamp
On the 22 and 23 of June, the ODC team went to Kampong Cham to present at the BarCamp organized at the Chea Sim University of Kamchaymear. Although the event hosted fewer attendees than the previous one in Bantheay Meanchey, the ODC’s presentation on the importance of open data and how they can help to get a scholarship to study abroad was attended by some 50 local students. Most of the participants willing to listen to the ODC team were either students of the local university or high school pupils who wanted to learn more about the concept of reaching big massive of data online from literally any corner of the world. In addition, the attractiveness of the ODC platform was in the possibility to get well-referred quality information for free, which is very important for producing academic papers and conducting research in general.
Although the BarCamp traditionally focused on business innovations and startups, ODC’s presentation contributed to the event’s agenda by representing not just the concept of open data, but how it can be used for improving one’s language skills, write a good-quality motivation letter or research proposal and generally apply for a study scholarship abroad. Such an unusual approach of the presenters got attention of many participants who wanted to learn more about education opportunities and how their personal skills could be improved at minimum expenses. At the end of the presentation, the participants also got T-shirts, stickers, leaflets and notebooks.