Rural Development Minister Ouk Rabun has claimed all rural people would have clean water and sanitation in just seven years.
“In 2025, all rural people will have sufficient clean water and sanitation and they will live in a good environment,” Mr Rabun said while presiding over his ministry’s annual conference in Phnom Penh on Wednesday.
He said the goal for century development was that 50 percent of rural people would have access to clean water and 30 percent would have access to toilets by 2015. …